تبلیغات
گروه کوهنوردی بیشابور کازرون - کوهپیمایی روستای کره بس
گروه کوهنوردی بیشابور کازرون
سلامتی شادابی تندرستی ایجاد نشاط و روحیه
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


گزارشات گروه کوهنوردی بیشابور کازرون ، دانستنیهای کوه، مسیرهای کوهنوردی در کازرون

مدیر وبلاگ : سید امین حسینی
نظرسنجی
نظر شما در رابطه با وبلاگ ما چیست ؟لطفا نظر یادتان نرود.

کوهپیمایی روستای کره بس

در مورخه 3/8/92به مناسبت عید غدیر خم گروه کوهنوردی بیشابور به اتفاق تنی چند از اعضای گروه بهار (بانوان ) در ساعت 30/3 بامداد از شهرستان کازرون به منطقه خوش آب وهوای کوهمره سرخی حرکت نمودند نسیمی خنك پوستمان را قلقلك می داد و در ساعت 30/6 صبح روستای كره بس نمایان می گردد .

روستای کره بس یک منطقه بکر و طبیعی شامل باغستانها. شالیزارها جنگلهای بلوط. بادام وحشی و گیاهان دارویی میباشد

صدای حیوانات اهلی روستا، جایگزین صدای ماشینی شهر می گردد به دستور سرپرست گروه با ایجاد یک صف منظم، از پاکوبهای قبلی در کنار زمینهای کشاورزی به سمت غرب، شروع به حرکت می کنیم.

باد سردی می وزد. به معابر ایجادی در میان باغهای انار می رسیم. به ابتدای سربالایی شیبدار می رسیم. مسیر پیمایش راه پاکوب مشخصی و شیار مانندی باصطلاح(مال رو) است که عبور از آن با فراز و نشیب های زیادی همراه است. هر چه پیشتر می رویم، درجه شیب سمت غرب افزایش می یابد ساعت 7:50 اولین استراحت بین راه را جهت نوشیدن آب و خوردن تنقلات داریم. مسیر پاكوب رفته رفته مسطح تر می شد. از میان درختان کهنسال نشسته بر دشت سرسبز، گذر می کنیم. پوشش جنگلی درختان بلوط و انواع درختان و بوته های دیگر و کوههای سر به فلک کشیده حاکی از طبیعت بکر و طبیعت زیبای این منطقه است.

کوهمره سُرخی منطقه‌ای است کوهستانی و جنگلی در میانه سه شهر شیراز، کازرون و فیروزآباد. آخرین شاخه جنوبی جبال زاگرس به شمار می‌رود. محل زیست طوایف کوه‌نشین متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها «سُرخی» است. (در گویش محلی «سُهری» گفته می‌شود.) ایل سُرخی مشتمل بر شش طایفه است به اسامی ناصرو، بُگی، دهدار، جهین، جبارزار، شکره. «کوهمرّه» به معنی کوههای تودرتو و بهم پیوسته است.

کوهمره سرخی به صورت یک دشت دره‌ای به وسعت تقریبی 273 هزار هکتار می‌باشد که در جنوب شرقی شهرستان کازرون و جنوب غربی شیراز قرار دارد. راه‌های ارتباطی این دشت با دشت میان‌کوهی کازرون از سمت شمال غربی، دشت ارزن و همچنین از سمت جنوب، تنگ مسقان می‌باشد. رودخانه قره آغاج مهمترین رودخانه این منطقه است که در امتداد این دشت جریان دارد. رودخانه ماصرم نیز در تنگ مسقان جاری است.

ویزگی‌های جغرافیای منطقه کوهمره سرخی را می‌توان وجود منابع آبی فراوان، پوشش گیاهی متراکم از جنگل‌های بلوط و پوشش جانوری متنوع دانست. این منطقه با توجه به اهمیت آن تا کنون هیچ گونه بررسی باستان شناختی در حوزه پارینه سنگی در آن انجام نگرفته است و از این لحاظ این دشت در استان فارس از جمله مناطق کاملا بکر می‌باشد.  

کوهمره سرخی،  امروزه به دوقسمت تقسیم شده یكی جزو شهرستان فیروز آباد است كه بین فیروز آباد وكوار واقع شده واز طریق كوه دلو وسیخ دارنگون به شیراز نیز راه دارد كه شامل روستاهای از جمله دارنگون لر ، میگلی ، انار مهر ، گلزار ، وحدت آباد  و... است . وقسمت دیگر كه جزو شهرستان شیراز است كه چند كیلومتری  شیراز به طرف بوشهر در سمت چپ جاده شیراز كازرون  یك فرعی منشعب می شود كه به دهستان كوهمره سرخی می رسد واز طریق روستای مسقان  به مله گاله وقسمت فیروز آباد متصل می شود(این مطلب برگرفته از سایت آریو برزن فقط جهت آشنایی دوستان نقل شده) .

(این مطلب برگرفته از سایت آریو برزن فقط جهت آشنایی دوستان نقل شده)

دركهمره سرخی  سرچشمه رودخانه ای از دل كوههای  بلند با ارتفاع  بیش از  2900 متر می جوشد، كه بعد از عبور از فراز و نشیبهای بسیار به خلیج فارس می ریزد و در بین راه مزارع و نخلستانهای كازرون، جره بالاده وخشت و برازجان را سیراب می كند. در بالا دست این سرچشمه كه به علت ریزش ناگهانی اش از ارتفاع به سوی زمین به عنوان دم اسب مشهور شده است، روستا و منطقه قدیمی كوهزرگ است. با توجه به سنگ نوشته های قبرستان قدیمی این روستای مخروب، می توان نزدیك به 800 سال قدمت را برای این روستا در نظر گرفت. دوره شكوفایی این منطقه بین  600  تا 200 سال گذشته بوده است. تنگ دم اسب

 در موقعیت جغرافیایی N292710 E520908  قرار دارد. این رودخانه از تلفیق 3 رودخانه دیگر به طرف روستای بنگر روان می شود و از

 آنجا با رودخانه دیگری كه از طرف روستای ماه سرو جاری می شود، تلاقی پیدا می كند و به طرف روستای مسقان و از آن طرف به

 سمت بوشهر تغییر جهت می دهد.

گاهی پرتگاهی مهیب در زیر پایمان دهان باز می كند. استراحتهای چند دقیقه ای جهت نوشیدن آب، انرژی را در روح و جانمان جاری می سازد.

در طول راه از بلندای کوه، دره ای عمیق دیده می شد که رودخانه خروشان دم اسب در دل آن جریان دارد جریان آب رود همچو گیسوانی بافته، در میان تنگ جاری است. بر روی ارتفاعات مشرف بر تنگ، برخلاف حرکت آب در جریانیم. در بعضی نقاط می بایست به صورت دست به سنگ و با عبور از شکافها به صورت انفرادی ادامه مسیر داد. ازمیان دل سنگی كه بیشتر شبیه دالان سنگی چند متری است، عبور كردیم.

بالاخره در ساعت 9صبح در کنار آبشار خروشان دم اسب توقف نمودیم همنوردان پس از پهن کردن زیر اندازهایشان و شستن دست صورت با آب بسیار خنک آبشار طراوتی دوباره یافتند

سپس به صرف صبحانه مشغول گردیدند جای تک تک شما عزیزانی که در این کوهپیمایی با ما نبودید سبز بود.

پس از گل گشتی چند ساعته و اقامه نماز ظهر بساط نهار نیز پهن گردید وپس از صرف نهاری دلچسب در این هوای خنک در ساعت 15 علی رغم  میل باطنی سرپرست گروه اقای جعفری گروه را به صف نموده همگی کوله پشتی ها را محکم کردیم وبه سمت روستای کره بس حرکت نمودیم و با یک حرکت کاملا منسجم وفشرده در ساعت 30/16 به روستا رسیدیم که با استقبال گرم روستاییان روبرو شدیم .

راسی عَزیزُی جونی ((بعضی از مطالب عنوان شده در خصوص موقیت منطقه و مختصات و گویشها و... جهت آشنایی شما عزیزان بوده و برگرفته ازچندین سایت میباشد.))

اسامی شرکت کنندگان در این کوهپیمایی به شرح ذیل میباشد:

اقایان :رمضان صلاحیان* ناصر جعفری* کرامت ا... رضایی نژاد *ابراهیم ارشدی* احمد میرزاده* احمد مختاری* مسعود میرزاده* جلیل متشکری * محسن مهربان* سلمان پرآور* رضا سیاح پور* هاشم جعفری* احسان جعفری*

عباس جعفری(سرپرست) *برخی از اعضای گروه بهار بانوان کازرون

از خدای مهربانم و از دوستان همنورد خوبم که لحظات خوبی را در ابتدای فصل پاییز درخاطرم به یادگار نهادند، سپاسگزارم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 5 آبان 1392
یکشنبه 12 آبان 1392 08:50 ب.ظ
با سلام:
سید جان باز هم همچون گذشته گزارش بسیار زیبا وجامعی بود ضمنا عكسها گواه این منطقه بسیار زیبا وبكر میباشد
سید امین حسینیسالام جناب راسخی متشكرم پیروز باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  • WeblogSkin

امکانات جانبی